گندم بریان

معرفی گندم بریان

معرفی

ناحیه آتشفشانی پهناور که دارای سنگ های مشکی رنگ بازالتی که نشان از فوران آتشفشان در حدود  دو میلیون و هشتصد هزار سال سال پیش را دارد ، ضخامت لایه‌های آتشفشانی در اینجا بین ۳ تا ۱۲ متر متغیر است. گندم بریان یا ریگ سوخته سیاره ای مریخی است که ۱ درصد از مساحت بیابان لوت را به خود اختصاص داده است .این سیاره عجیب به همراه رود شور و کلوت ها سه ضلع مثلث طلایی لوت می باشند.

رود شور از ضلع غرب و جنوب آن عبور می‌کند و ارتفاع سطح گندم بریان از سطح دریا  ۴۰۰ متر می‌باشد که برای بازدید تخت گندم بریان باید از رود شور عبور کرده و دیواره ۱۰۰ متری آن را صعود کنید که شیب این دیواره نسبتا تند می‌باشد.

دلیل نام گذاری گندم بریان:

گندم‌‌ بریان در مسیر کاروان‌رو قدیم قرار داشته، در هنگام عبور کاروان‌ها، مردم گندم‌هایی را مشاهده می‌کردند که از بار کاروان‌های قبلی به جا مانده بود (روزها و ماه‌ها از به جا ماندن گندم‌ها گذشته بود) که در اثر گرمای زیاد این گندم‌ها بو داده شده بود، (بو داده: برشته) که به همین دلیل این منطقه را “گندم بریان” نامیدند.

حیات جانوری

وجود مارمولک، سوسک لوت، شیخک، روباه شنی، جبیر و پرندگان مهاجر حاکی از حیات غنی بیابان لوت در این منطقه می‌باشد.

موقعیت و راه‌های دسترسی

به علت قرارگیری این جاذبه در عمق بیابان لوت و نبود مسیر عمومی، دسترسی به این جاذبه، نیازمند راهنما، ماشین آفرود و تجهیزات خاص می‌باشد.

دو مسیر بی‌راهه برای دسترسی به این جاذبه وجود دارد:

  1. مسیر شهرستان راور

این مسیر از شمال گندم بریان وارد این منطقه می‌شود که به دلیل چالشی بودن مسیر توصیه نمی‌شود.

۲. مسیر شهر شهداد

از کرمان به سمت شهداد رفته و از محور شهداد-نهبندان به سمت کلوت‌ها می‌رویم و با طی کردن ۴۰ کیلومتر از شهداد به دو راهی گندم بریان می‌رسیم که از دو راهی ۴۰ کیلومتر مسیر خاکی را با ماشین آفرود تا رود شور طی می‌کنیم ماشین را کنار رود شور پارک کرده و با عبور از رود شور و طی کردن دیواره ۱۰۰ متری گندم بریان به تخت گندم بریان می‌رسیم.

نکته:

با توجه به باتلاقی بودن رود شور باید نقاطی را انتخاب کنیم که به راحتی بتوان از رود شور عبور کرد.

توجه: بدون مجوز، راهنمای مجرب و تجهیزات خاص بی‌راهه نوردی هرگز به این منطقه وارد نشوید.

سفرهای سارلوت به این منطقه

برنامه ۶۹ گندم بریان

۱۹ الی ۲۲ مهرماه ۱۴۰۱
پیاده روی با کاروان شتر

برنامه ۷۲ ماجراجویی کلوت‌ها به گندم بریان

در تاریخ ۱۸ الی ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۱
پیاده روی با کاروان شتر